BALKON – INSPIRACJE I ARANŻACJE

Czas od wiosny do jesieni, gdy słońce mocno grzeje, a powietrze pachnie wakacjami, chętnie spędza się w plenerze i przydomowych ogródkach. Mieszkanie w bloku nie jest przeszkodą, by cieszyć się takim wypoczynkiem. Jak urządzić balkon? Wystarczy odpowiednio o niego zadbać, by chciałoby się spędzić na nim całe lato.

Zieleń i kwiaty balkonowe – naturalne otoczenie

Jednym z pierwszych działań realizowanych w ramach wiosennej organizacji balkonu, powinno być dobranie roślin. To dobry czas na zaplanowanie, jakie kwiaty lub mini drzewka będą rosły w danym miejscu i przygotować ich sadzonki, które trafią na balkon po ostatnich przymrozkach.
Urok balkonowych roślin podkreślą ozdobne donice. Właściciele dużych balkonów i tarasów mogą pozwolić sobie na ustawienie ich na podłodze. Przy mniejszych powierzchniach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie donica, którą można zamontować na barierce. Na rynku dostępne są modele łatwe w montażu, bez potrzeby użycia narzędzi.


Jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce na naszym balkonie lub nie mamy czasu na pielęgnację roślin, idealnym rozwiązaniem są dekoracyjne osłony balkonowe z kwiatami.

Osłony balkonowe kwiaty
Osłony balkonowe z kwiatami


Donice na balkon warto wybrać tak, by swoim stylem pasowały do aranżacji miejsca. Ta może nawiązywać do wizerunku mieszkania tworzą z nim harmonię. Element, który połączy tematycznie obie części, może być np. doniczka tworząca zestaw z donicami stojącymi w pomieszczeniach wewnątrz mieszkania.

Meble balkonowe – komfort wypoczynku

Nie od dzisiaj wiadomo, że komfortowy wypoczynek to taki, który odbywa się w wygodnym fotelu. Jeśli ma się na myśli lato – z chłodnym drinkiem pod ręką lub aromatyczną kawą bądź herbatą umilającą popołudniowe czytanie książki. Przydadzą się do tego meble na balkon, które nie zajmą zbyt wiele miejsca, a będą przy tym funkcjonalne i przede wszystkim wygodne w użytkowaniu.
Wybierając meble balkonowe warto zwrócić uwagę, by były one wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Muszą też być łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze, jeśli są lekkie i bez problemu dadzą się przenieść do mieszkania, gdy skończy się sezon na wypoczynek na balkonie lub służby meteorologiczne ogłoszą ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem.


Meble balkonowe

Oświetlenie na balkonie tworzy klimat


Aranżacja balkonu wymaga odpowiedniego podejścia – cierpliwości w poszukiwaniu detali, które sprawdzą się jako dekoracja balkonu. Pamiętając, że do zagospodarowania ma się bardzo ograniczoną powierzchnię, warto wybrać stylowe drobiazgi z charakterem, które będą mocnym akcentem w całości.


Udana aranżacja balkonu to przede wszystkim odpowiednio zaplanowane oświetlenie. Zwłaszcza, gdy planuje się spędzać na nim wieczory. Świetnie sprawdzi się tu subtelne światło z lampionów elektrycznych lub zasilanych bateryjnie wspierane przez nastrojowe płomienie świec tworzące nastrój ogniska.


Oświetlenie na balkonie - Lampy i lampiony


Planując oświetlenie balkonu konieczne jest uwzględnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Trzeba zadbać o to, by elektryczne elementy zostały zabezpieczone przed wodą i wilgocią, a płomienie świec nie stały się początkiem pożaru.

Balkon po sezonie

Koniec sezonu balkonowego nie musi oznaczać problemu z przechowywaniem sprzętów, które służyły latem. Warto pomyśleć o tym wcześniej i wybrać wzory, które jesienią wkomponują się w aranżację mieszkania. To jeden z powodów, dla których często zaleca się wybrać meble na balkon tworzące harmonijną całość z wnętrzem pomieszczeń.
Zdarza się, że jesienią meble balkonowe trafiają do garażu lub piwnicy i tam spędzają zimę. Z myślą o zachowaniu ich w dobrej kondycji, warto odpowiednio zabezpieczyć sprzęty przed zarysowaniami i działaniem niszczących je czynników zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem będą odpowiednio dobrane środki impregnujące i pokrowce na meble balkonowe.


Natomiast osłony balkonowe, które oferujemy w naszym sklepie, mogą zostać na balkonie przez cały rok.


Osłony balkonowe