Jak urządzić balkon w stylu azjatyckim w 3 prostych krokach?

Marzysz o oryginalnie urządzonym balkonie, który będzie zachwycać, ale jednocześnie nie będzie wymagać dużych nakładów pracy? Świetnym pomysłem jest aranżacja balkonu w stylu azjatyckim. Balkon azjatycki będzie prawdziwą oazą harmonii i spokoju. Cechuje go prostota, minimalizm i głęboki związek z naturą, dzięki czemu balkon urządzony w tym stylu będzie piękny, funkcjonalny i klimatyczny.

Jak urządzić balkon w stylu azjatyckim


Czy aranżacja balkonu w stylu azjatyckim jest trudna? Nie! Z łatwością zrobisz to w zaledwie jeden weekend. Najpierw trzeba rozplanować przestrzeń- nie martw się, jeśli Twój balkon jest mały – rośliny i elementy dekoracyjne rodem z Dalekiego Wschodu będą się pięknie prezentować zarówno na dużym tarasie na dachu, jak i na niewielkim balkonie w bloku.

Lampiony, dekoracje kamienie, maty tatami, bambusy i inne subtelne rośliny nadadzą przestrzeni unikalnego charakteru i sprawią, że odpoczynek będzie prawdziwą przyjemnością.

Poznaj tajniki aranżacji balkonu w stylu azjatyckim.

Jak urządzić balkon w stylu azjatyckim w 3 prostych krokach?

Projektując balkon nawiązujący estetyką do stylu azjatyckiego w aranżacji wnętrz oraz ogrodów, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniej kolorystyki, mebli, dodatków i oczywiście roślin, które będą stanowić najważniejszy element naszej balkonowej aranżacji.

Zaczynamy!


KROK 1 – Wybór kolorów na balkon azjatycki.


Styl azjatycki cechuje elegancja i prostota. Królują tutaj spokojne stonowane barwy nawiązujące do natury, które budują atmosferę odprężenia, relaksu i kontemplacji.


zieleń symbolizujące równowagę i spokój. Sprawdzą się wszelkie odcienie zieleni- od delikatnych jasnych tonów, po głęboką nasyconą ciemną zieleń. Unikaj jedynie jaskrawych neonowych odcieni koloru zielonego, które nie pasują do stylu azjatyckiego.

beże i brązy, czyli kolory ziemi i drewna. Ich zadaniem jest podkreślenie naturalnego charakteru przestrzeni i wprowadzenie do niej ciepła i przytulności. Na azjatyckim balkonie sprawdzą się więc świetnie elementy aranżacji wykonane z bambusa, wikliny czy drewna tekowego.

biel – rozświetli, rozjaśni i poszerzy przestrzeń, a jednocześnie nada jej czystości, elegancji i podkreśli jej minimalistyczny charakter. Biel najlepiej wykorzystać w postaci dodatków takich jak dekoracyjne lampiony czy poduszki.

błękit – różne jego odcienie nawiązujące do naturalnego elementu wody, będą bardzo dobrym tłem dla roślin. Tę barwę możemy także wykorzystać w postaci dekoracyjnych tekstyliów.

czerń – kilka niewielkich akcentów w kolorze czarnym będzie pięknie kontrastować z jasnym spokojnymi barwami mebli i nasyconą zielenią roślin. Czarne dekory na donicach czy ramach mebli balkonowych będą przejawem elegancji.

W aranżacji balkonu w stylu azjatyckim warto również uwzględnić kilka elementów dekoracyjnych w mocniejszych barwach. Najlepszym wyborem będzie czerwień oraz złoto, które są bardzo często wykorzystywane zarówno w azjatyckich wnętrzach, jak i ogrodach. Czerwień w kulturze azjatyckiej jest kolorem symbolizującym szczęście, powodzenie, energię życiową. Koniecznie więc uwzględnijmy w projekcie naszego azjatyckiego balkonu na przykład 1-2 kwitnące na czerwono rośliny, bądź czerwony lampion czy zdobne czerwono – złote poduszki na meble balkonowe.



KROK 2 – Rośliny na balkon w stylu azjatyckim.


Wybór roślin na balkon azjatycki jest całkiem spory. Oczywiście dokonując wyboru, powinniśmy zawsze kierować się warunkami panującymi na naszym balkonie. Inne rośliny sprawdzą się w pełnym słońcu, a inne w półcieniu czy cieniu. Warto więc poprosić o poradę w tym zakresie specjalistę w centrum ogrodniczym lub szkółce roślin.

Typowe azjatyckie gatunki roślin, które będą się pięknie prezentować na balkonie i w większości nie są bardzo skomplikowane w uprawie to:

bambus – jest on dostępny w wielu różnych gatunkach. Znajdziemy wśród nich również takie mrozoodporne, które idealnie sprawdzą się w naszym klimacie i raz posadzone będą cieszyć oko przez wiele lat. Bambusy bardzo szybko rosną, są łatwe w pielęgnacji i niezwykle dekoracyjne. Rośliny te możemy wykorzystać na przykład do stworzenia naturalnych osłon czy zielonych ścian na balkonie. Bambusy ładnie rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.

paprocie – na przykład okazały i elegancki Nephrolepis. Rośliny te są nieodzownym elementem wystroju ogrodów azjatyckich. Będą zachwycać również na balkonie. Paprocie są bardzo łatwe w uprawie, jednak potrzebują dobrej jakości podłoża i dużej donicy ceramicznej albo glinianej lub drewnianej skrzyni. Pamiętajmy, że wszystkie gatunki paproci to rośliny cieniolubne, dlatego będą one najlepszym wyborem na balkon bardziej zacieniony na przykład taki o wystawie północnej.

kamelia – przepiękna i bardzo efektowna roślina kwitnąca. Kamelia zwana także różą chińską jest krzewem, który najlepiej czuje się w świetle rozproszonym lub półcieniu. Roślina idealnie będzie się prezentować w uprawie balkonowej w dużej dekoracyjnej donicy. Kamelia nie jest trudna w uprawie, ale trzeba zapewnić jej dobrej jakości ziemię i pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, ponieważ źle znosi przesuszenie. Kamelie są dostępne w wielu niezwykłej urody odmianach o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych w kolorach białym, różowym lub czerwonym.

klon japoński – nie sposób wyobrazić sobie balkonu, ogrodu czy tarasu w stylu azjatyckim bez tego pięknego niewielkiego drzewka o charakterystycznych intensywnie purpurowych liściach. Drzewko sadzimy w dużej dekoracyjnej donicy. Gatunek ten jest dostępny w wielu ciekawych odmianach jak na przykład Aureum czy Aconitifolium. Klon będzie potrzebować dobrego przepuszczalnego próchnicznego podłoża. Należy go systematycznie podlewać. Poradzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i lekko zacienionym.

drzewka bonsai – zachwycające i eleganckie drzewka bonsai to również bardzo dobry wybór na balkon w stylu azjatyckim. Do wyboru mamy wiele gatunków liściastych i iglastych. Rośliny bonsai wymagają jednak specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego nie będą one dobrym wyborem dla każdego. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego bonsai, dowiedzmy się dokładnie, jak dbać o roślinę. Bonsai można również stworzyć samodzielnie, ale wymaga to sporych nakładów pracy, zaangażowania i cierpliwości.


KROK 3 – Wybór mebli i dodatków na balkon azjatycki.


Zarówno meble, jak i dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów w ciepłych stonowanych barwach – ewentualnie z niewielkimi akcentami w bardziej wyrazistych kolorach takich jak czerń, czerwień czy złoto.

Jakie meble sprawdzą się na balkonie w stylu azjatyckim?

Najlepszym wyborem będą:

meble bambusowe – lekkie, estetyczne, minimalistyczne i trwałe. Wybierzmy stolik oraz krzesła bądź ławkę bambusową dostosowane wielkością do metrażu naszego balkonu.

meble z drewna tekowego – bardzo eleganckie i trwałe, jednak znacząco droższe od tych bambusowych.

meble wiklinowe – wybierzmy takie o lekkiej i delikatnej konstrukcji i pamiętajmy, że konieczne jest ich zabranie do pomieszczenia na zimę.

maty tatami i niskie stoliki – możemy też zdecydować się na typowo azjatyckie rozwiązanie, jakim jest niski stolik, przy którym będziemy siedzieć na ułożonej na podłodze macie. To autentyczne azjatyckie rozwiązanie nada naszej balkonowej przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

poduszki do siedzenia lub niskie pufy to również doskonałe rozwiązanie do niskich stolików balkonowo – ogrodowych w stylu azjatyckim. Zapewnią one wyjątkowy komfort podczas odpoczynku na balkonie.


Jakie dodatki wybrać na balkon w stylu azjatyckiemu?

Świetnie będą się prezentować takie dekoracje jak:

dekoracyjne kamienne misy z wodą – będą one pełnić podwójną funkcję- dekoracyjną, a także będą stanowić poidełko dla owadów i ptaków.

lampiony i latarnie – romantyczne papierowe lampiony czy latarenki solarne z bambusa lub wikliny to wspaniałe dopełnienie azjatyckiego wystroju balkonu.

ozdobne ceramiczne donice – zadbajmy o to, by nasze azjatyckie rośliny rosły w pięknych i eleganckich donicach. Unikajmy plastikowych doniczek czy skrzynek, które zupełnie nie pasują do tego rodzaju aranżacji.

dekoracyjne parawany – mogą one być wykonane z papieru lub tkaniny. Najlepszymi kolorami będą biel, beż, brąz i zieleń. A jeśli chcemy nieco ożywić balkonową przestrzeń to również złoto i czerwień. Parawan to świetne rozwiązanie zapewniające prywatność na balkonie. Osłonimy się nim od spojrzeń sąsiadów i przechodniów.



Balkon urządzony w stylu azjatyckim z pewnością nie pozostanie niezauważony. Ten minimalistyczny nawiązujący do natury, a jednocześnie bardzo oryginalny styl jest dosyć rzadko wykorzystywany w Polsce do aranżacji balkonów, a szkoda, bo stworzenie balkonowej przestrzeni w stylu azjatyckim nie jest trudne. Jeśli się na to zdecydujesz, to z pewnością nie będziesz żałować.