JAKIE OGRODZENIE WYBRAĆ – PŁOT

Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele materiałów za pomocą których można wznieść nowoczesne ogrodzenie. Warto jednak pamiętać o tym, że rodzaj ogrodzenia powinien pasować do charakteru naszej posesji albo stylu naszego ogrodu. Oto opis tych materiałów:

Ogrodzenie panelowe

Należy wiedzieć, że ogrodzenia panelowe to popularne systemy ogrodzeń. Są solidne oraz charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw – drewna, siatki czy kompozytów. Montaż takiego ogrodzenia jest szybki i dość prosty – wraz z ogrodzeniem dostarczany jest szczegółowy wykaz wszystkich jego elementów (słupki, przęsła, śrubki i nakrętki itp.) i instrukcja, według której możemy samodzielnie zmontować większość zestawów systemowych za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi. Warto dodać, że panelowe ogrodzenia metalowe to również bramy wjazdowe i furtki, które dostępne są w różnych rozmiarach i barwach.

Natomiast na istniejący płot można zastosować ozdobne osłony z wykonane materiału winylowego.

Osłona na ogrodzenie i balkon - Imitacja deski

Płot metalowy

Metal – należy wiedzieć, że wielu zwolenników mają ogrodzenia wykonane z tego materiału. Skąd to wynika? Wynika to przede wszystkim z faktu, że metalowe przęsła i panele ogrodzeniowe to produkty solidne oraz trwałe, a przy tym jednocześnie nowoczesne i estetyczne. Nie musimy ich konserwować, bowiem w zdecydowanej większości elementy tego typu ogrodzenia są dodatkowo pomalowane proszkowo, co gwarantuje im wysoką odporność na działanie szkodliwych czynników (chociaż możemy nałożyć na powierzchnię ogrodzenia impregnat, który poza tym uchroni je przed rozwojem wykwitów oraz pleśni).

Warto też wiedzieć, że ten rodzaj ogrodzeń może posiadać różną formę – mogą to być produkowane na zamówienie wyroby kute, spawane lub odlewane albo nieco lżejsze – stalowe i aluminiowe elementy o prostszym wzornictwie.

Ogrodzenia betonowe

Beton – współcześnie ogrodzenia betonowe powracają z wielkim impetem. Jest kilka tego powodów. Po pierwsze, doskonale „naśladują” te, wykonane z innych materiałów, na przykład z kamienia naturalnego czy klinkieru. Po drugie, są o wiele tańsze, co ma spore znaczenie w ogólnych kosztach wykończenia domu i jego otoczenia. I po trzecie, chociaż ogrodzenia z betonu w stanie surowym nie wyglądają zbyt efektywnie, to mamy szerokie możliwości jego wykończenia – do pomalowania farbą po ułożenie okładziny na przykład płytek lub tynku.

Gabiony

Gabiony – jeżeli nie wybraliśmy ogrodzenia na przykład z betonu, ani z ceramiki, nie zdecydowaliśmy się też na oferty ogrodzeń panelowych czy metalowych, wtedy możemy wykonać płot z gabionów. Należy wiedzieć, że gabiony to metalowe siatki, które możemy wypełnić na przykład otoczkami, kamieniami, korą drzewa. Wyglądają efektownie i pasują praktycznie do każdej bryły budynku.

Gabiony - Ogrodzenie gabionowe

Płot klinkierowy

Klinkier – jest to materiał, który jest efektowny i z pewnością podkreśli charakter praktycznie każdej posesji. Należy wiedzieć, że świetnie sprawdza się na zewnątrz, bowiem jest mało nasiąkliwy i odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, głównie deszczu oraz niskiej temperatury. Ponadto cegły przeznaczone na ogrodzenia klinkierowe nie zmieniają barwy pod wpływem światła i są niepalne. Obecnie na rynku jest ich duży wybór. Różnią się barwami, wymiarami oraz kształtem. Warto wiedzieć, że z cegieł klinkierowych możemy wymurować ogrodzenia pełne, które szczelnie ukryją wnętrze posesji, przede wszystkim jednak to słupki i cokoły zbudowane z klinkieru, a przęsła z innego materiału, na przykład z drewna lub metalu. Ogrodzenie klinkierowe w zasadzie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych pod wszakże warunkiem, że jest prawidłowo zaprojektowane i właściwie wykonane.

Ogrodzenie klinkierowe

Ogrodzenie z drewna

Drewno – należy wiedzieć, że „słynne” ogrodzenia drewniane nadal mają swoich wielkich fanów. Szczególnym powodzeniem cieszą się na działkach wiejskich, znakomicie podkreślając urok drewnianych elementów architektonicznych budynku, na przykład ganku czy okiennic. Warto wiedzieć, że głównymi elementami, z których składają się ogrodzenia drewniane, są różnego typu sztachety oraz deski przymocowane do wykonanych z metalu lub drewna poprzeczek.

Ogrodzenie z drewna

Aby ogrodzenie drewniane służyło nam długie lata i było odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, musimy o nie dbać. Warto wtedy zabezpieczać je odpowiednim impregnatem raz na kilka sezonów. Oprócz zastosowania impregnatu możemy jeszcze pomalować drewno lakierem, lakierobejcą lub olejem do drewna.

Tanie ogrodzenia

Ogrodzenie z siatki, którą kupimy w rolce czy ogrodzenie z palet można zaliczyć do najtańszych sposobów budowy płotu. Na czas budowy można także wynająć ogrodzenie tymczasowe.

Żywopłot jest także ciekawym rozwiązaniem, ale wymagającym czasu i pielęgnacji