Kwiaty na balkon zwisające i zielone rośliny, liście

Zwisające tworzące dekoracyjne kaskady gatunki kwitnących roślin balkonowych cieszą się ogromną popularnością. Wyglądają one bardzo spektakularnie i są łatwe w uprawie. Odpowiednio pielęgnowane ładnie się rozkrzewią i obficie kwitną przez całe lato. Zwisające gatunki roślin będą wyglądać najładniej w skrzynkach lub doniczkach zawieszonych na balustradzie albo donicach podwieszanych na suficie balkonu bądź ścianie budynku.
Wśród zwisających roślin balkonowych znajdziemy zarówno te kwitnące, jak i ozdobne zwisające liście . Wszystkie popularne gatunki są dostępne w wielu odmianach barwnych, co pozwala na dowolną aranżację kolorystyczną letniego kwiatowego zakątka balkonowego. Piękne barwne kaskady kwiatowe możemy stworzyć zarówno na bardzo słonecznym, jak i zacienionym balkonie lub tarasie. Dowiedz się, jakie kaskadowe gatunki kwiatów wybrać na balkon.

Nadruk imitacji liści i desek jako osłona na balkon i płot:

Najpiękniejsze zwisające gatunki roślin na balkony i tarasy.


Do łatwych w uprawie i bardzo efektownych gatunków tworzących barwne kaskady kwiatowe oraz ozdobnych z liści zaliczamy:

Uczep rózgowaty

Uczep, znany powszechnie jako bidens, to roślina z rodziny astrowatych Asteraceae wywodząca się z Ameryki Północnej oraz północnych rejonów Meksyku. Ze względu na swoje liczne bardzo dekoracyjne żółto-złociste kwiaty, uczep często nazywany jest złotym deszczem. Jest to krótkotrwała bylina, jednak w naszych warunkach klimatycznych uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Uczep rózgowaty - Bidens


Bidens ma wiotkie zwisające cienkie pędy, które dorastają do około 1 metra długości. Liście roślin są pierzaste o koperkowa tym wyglądzie, koloru intensywnie zielonego.
Kwiaty są przeważnie pojedyncze (choć u odmian zdarzają się też pełne), pięciopłatkowe w pięknym słonecznie żółtym kolorze. Dostępne są również kultywary o kwiatach w kolorach pomarańczowym, czerwonym, a nawet dwubarwne, czy cieniowane. Uczep to wdzięczna roślina o bardzo długim okresie kwitnienia – od maja, aż do pierwszych przymrozków.
Gatunek ten najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie także w półcieniu, choć wówczas kwitnienie może być nieco mniej obfite. Preferuje przepuszczalne, próchniczne i żyzne podłoże o umiarkowanej wilgotności o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. W praktyce doskonale sprawdzi się tradycyjne podłoże do uprawy balkonowych roślin kwitnących niewielką domieszką piasku.
Uczep ma duże wymagania wodne. Pamiętajmy, aby nigdy nie dopuszczać do całkowitego przeschnięcia podłoża, ponieważ rośliny są bardzo wrażliwe na przesuszenie i szybko więdną. Latem w czasie upałów bidens trzeba podlewać dwa razy dziennie- najlepiej wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem. Do podlewania kwiatów używajmy odstanej wody o temperaturze pokojowej.
Pamiętajmy także o regularnym zasilaniu uczepu wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, który warto stosować przez cały sezon raz na dwa tygodnie. Świetnie sprawdzą się również nawozy naturalne takie jak biohumus, którym w przeciwieństwie do syntetycznych odżywek, możemy podlewać rośliny nawet codziennie.

Gatunek ten nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Młode rośliny wiosną po posadzeniu warto uszykiwać, aby ładnie się rozkrzewiły, a w czasie sezonu, nie zapomnijmy na bieżąco usuwać przekwitniętych kwiatów, co pobudzi rośliny do zawiązywania nowych pąków.

Polecane odmiany uczepu to:
– White Delight- odmiana o przepięknych białych kwiatach z żółtym środkiem,
– Golden Empire o kwiatach ciemnożółtych i zwartym pokroju,
– Super Star- kwiaty żółte półpełne,
– Hot & Spicy o dwukolorowych czerwono- żółtych kwiatach,
– Tweety- odmiana o kwiatach pełnych intensywnie żółtych,
– Yellow Charm o dużych ciemnożółtych kwiatach i zwartym pokroju,
-Flair o słonecznie żółtych pełnych kwiatach średniej wielkości.

Pelargonia bluszczolistna

Jest to jedna z najczęściej wybieranych przez Polaków letnich kwitnących roślin balkonowych. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na bardzo łatwą uprawę, dużą odporność – również na czasowy niedobór wody, a także liczne odmiany barwne i dużą dekoracyjność zarówno kwiatów, jak i liści.
Pelargonia bluszczolistna wywodzi się od afrykańskiego gatunku Pelargonium peltatum. Jej pięcioklapowe liście o charakterystycznym kształcie przypominają listki bluszczu pospolitego. Ich kształt może się nieco różnić w zależności od odmiany. Choć w większości przypadków są one soczyście zielone, to można również spotkać odmiany z pięknym rysunkiem na liściach i o ciekawym złocistym lub zielono- niebieskawym zabarwieniu. Pędy są długie, wiotkie, zwisające lub płożące się.

Imitacja pelargonii:

Zebrane w baldachy kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne bądź pełne i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych (białe, różowe, czerwone, łososiowe, bordowe, a nawet dwubarwne).
Pelargonie preferują stanowiska słoneczne i żyzne lekko kwaśne podłoże. Są to rośliny mało wymagające i bardzo odporne. Ich pielęgnacja ogranicza się właściwie do podlewania, nawożenia i systematycznego usuwania przekwitniętych kwiatów.
Choć w czasie dużych upałów pelargonie wymagają codziennego podlewania, to przetrwają nawet kilka dni bez wody. Pamiętajmy, aby nigdy nie przelewać roślin, ponieważ bardzo tego nie lubią i może to prowadzić do gnicia korzeni oraz pojawiania się trudnych do zwalczenia chorób grzybowych.
Pelargonie zwisające to bardzo żarłoczne rośliny. Aby obficie kwitły od maja do późnej jesieni, musimy na bieżąco dostarczać im niezbędnych składników mineralnych w postaci odżywki wieloskładnikowej do roślin kwitnących. Stosujemy ją co 7-10 dni przez cały sezon.
Pelargonie bardzo dobrze rosną w tradycyjnych skrzynkach balkonowych oraz wiszących donicach. Można je sadzić samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi o podobnych wymaganiach.

Ciekawe odmiany pelargonii bluszczolistnej to:
– Rio Grande o zielonych liściach i bardzo interesujących pojedynczych kwiatach, których płatki są z wierzchu bordowe, a od spodu białe,
– L’Elegante o pojedynczych białych kwiatach i dekoracyjnych zielono- niebieskich liściach z żółtym brzegiem,
– Rigi o zielonym ulistnieniu i pojedynczych intensywnie wiśniowych kwiatach,
– Sugar Baby o błyszczących zielonych liściach i jasnoróżowych pojedynczych kwiatach,
– Lilac Gem- odmiana o kwiatach półpełnych w kolorze fiołkowym,
– Rouletta o zielonych liściach i półpełnych karmazynowych kwiatach,
– Galilee o kwiatach pełnych w kolorze różowym.

Surfinia

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o zwisających pędach. Te piękne rośliny balkonowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, ponieważ są one bardzo łatwe w uprawie i niezwykle dekoracyjne.
Surfinie mają długie zwisające pędy oraz jajowate krótkoogonkowe lub pozbawione ogonków jasnozielone liście. Cała roślina jest delikatnie owłosiona. Surfinie bardzo obficie kwitną od późnej wiosny aż do późnej jesieni. Kwiaty w zależności od odmiany różnią się wielkością oraz kolorem. Mają one kształt kielichowaty, a ich płatki są całkowicie zrośnięte.

Imitacja kwiatów surfinii:


Surfinie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, ale nie w miejscach narażonych na silnie bezpośrednie promieniowanie przez cały dzień. Niestety na balkonie lub tarasie o wystawie południowej może im być zbyt gorąco i w związku z tym mogą bardzo często więdnąć. Z kolei na balkonie wychodzącym na północ rośliny będą mieć zbyt mało słońca i mogą słabo kwitnąć. Za to idealne warunki do wzrostu będą miały na stanowisku o wystawie południowo- wschodniej, południowo- zachodniej oraz południowej.
Te piękne kwitnące rośliny wymagają przepuszczalnej żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie i obfitego regularnego podlewania – nawet dwa razy dziennie, zwłaszcza w czasie bardzo upalnego lata. Nie są one tak odporne na niedobór wody, jak pelargonie. Przesuszenie podłoża szybko prowadzi więdnięcia roślin i opadania kwiatów. Weźmy to pod uwagę już w trakcie sadzenia i wymieszajmy podłoże w skrzynkach lub donicach ze specjalnym hydrożelem, który ograniczy jego szybkie przesychanie.
Surfinie wymagają też regularnego dokarmiania nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących lub specjalnymi nawozami do surfinii. Pamiętajmy również o usuwaniu na bieżąco przekwitłych kwiatów, dzięki czemu rośliny będą stale wytwarzać nowe pąki.

Najpiękniejsze odmiany surfinii to:
– Conchita Grande White o pięknych białych kwiatach,
– Conchita Grande Lavender o lawendowym kolorze kwiatów,
– Conchita Grande Pink o kwiatach różowych,
– Deluxe Night Sky o niezwykłych kwiatach w głębokim ciemnofioletowym kolorze z białymi plamkami, dzięki czemu przewieszające się kaskady kwiatów wyglądają jak rozgwieżdżone niebo,
– Raspberry Blast- odmiana o kwiatach różowych w białe paski,
– Black Mamba o wyjątkowym niemalże czarnym kolorze kwiatów,
– Amore Queen of Hearts o przepięknych dwubarwnych kwiatach, gdzie na żółtym tle widnieją czerwone wzory kształtem przypominające serca.

Fuksja

Ta należąca do rodziny wiesiołkowatych Onagraceae roślina w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych. Fuksja znana także jako ułanka ma bardzo dekoracyjne kwiaty o specyficznym kształcie i pięknie się rozrasta, tworząc gęste zwisające połacie.


Fuksja w naturze jest byliną. W naszym klimacie jednak nie jest w stanie przetrwać zimy na dworze. Można ją jednak jesienią zabrać do domu, ponieważ często bywa także uprawiana jako domowa roślina doniczkowa.
Młode pędy fuksji są zielne, starsze drewnieją. Liście są eliptyczne lub jajowate, całobrzegie, błyszczące i mają intensywnie zielony kolor. Długie rurkowate kwiaty są dwubarwne, najczęściej różowe lub fioletowe z elementami białymi, karmazynowymi, czy purpurowymi, a zdarzają się również odmiany o ciekawym nietypowym zabarwieniu na przykład biało- pomarańczowym. Kwiat pojawiają się na początku lata i kwitną obficie przez cały sezon.

Ułanka lubi półcieniste osłonięte od wiatru stanowiska. Nie nadaje się na balkony i tarasy silnie nasłonecznione (na przykład te wychodzące na południe). Rośliny sadzimy w żyznej próchnicznej, przepuszczalnej ziemi o umiarkowanej wilgotności.
Fuksja to gatunek bardzo wrażliwy na niedobór wody, dlatego nigdy nie dopuszczajmy do całkowitego przeschnięcia podłoża. Ziemia w skrzynkach lub doniczkach powinna być cały czas lekko wilgotna. Do podlewania używajmy ustanej wody w temperaturze pokojowej. Uważajmy jednak również na to, aby nie przelać ułanki, ponieważ jest stosunkowo wrażliwa na choroby grzybowe. Najlepiej podlewać rośliny często, ale niewielką ilością wody. Gatunek ten przez cały sezon wymaga zasilania nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących lub nawozami naturalnymi takimi jak biohumus, czy kompost.
Wiosną po posadzeniu młodych roślin, pamiętajmy o uszykiwaniu pędów, aby ładnie się rozgałęziły. Później wystarczy już tylko na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty.

Godne polecenia odmiany fuksji to:
– Shadow Dancer Anna o biało-czerwonych kwiatach,
– California Dreamer Flamonco Dancer to wielkokwiatowa odmiana o kwiatach w intensywnym czerwonym kolorze,
– Diana Princess of Wales kwitnąca na różowo,
– Marinka o pięknych kwiatach w soczystych odcieniach czerwieni i fuksji,
– La Perle, która ma długie wąskie różowo- czerwone kwiaty,
– Cascade o pięknych różowo-białych kwiatach,
– South Gate o bladoróżowym zabarwieniu kwiatów.

Pięknie ukwiecony balkon to przyjemne miejsce relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wybierając rośliny do skrzynek i doniczek, warto zainteresować się gatunkami o zwisających pędach, które ładnie się rozrastają i tworzą piękne kaskady kwiatowe. Odpowiednio podlewane i nawożone będą obficie kwitły przez wiele tygodni. Możemy je sadzić samodzielnie lub zestawiać z innymi roślinami balkonowymi o wzniosłym pokroju. Będą stanowić również piękny dodatek do kompozycji stworzonej z balkonowych ziół i warzyw.
Balkonowe aranżacje z obficie kwitnących roślin o zwisających pędach warto uzupełnić gatunkami ozdobnymi z liści takimi jak plektrantus, bluszcz pospolity, czy bluszczyk kurdybanek.