Ostatnimi czasy ogrody wertykalne zyskały znacznie na popularności. Przede wszystkim dotyczy to jednak ogrodów rzeczywistych, gdzie ogród wertykalny ma za zadanie urozmaicać przestrzeń i cieszyć swoim wyglądem miłośnika natury. Okazuje się jednak, że nie tylko na zewnątrz można zakładać wertykalne ogrody, gdyż z powodzeniem można również taki ogród stworzyć w mieszkalnych wnętrzach, Co więcej, czasami można to zrobić samodzielnie. Jak?
Co jest ogród wertykalny?
Ogrody wertykalne to dosyć specyficzne skupiska zieleni, która nie jest usadzana w poziomie, jak ma to miejsce zazwyczaj, ale w pionie. Innymi słowy, ogród wertykalny w pomieszczeniu nie jest przeznaczony na podłogę, ale na ścianę. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie do potrzebującej odpowiedniego nasłonecznienia fotowoltaiki, tak i w odniesieniu do roślin najlepszymi ścianami będą te zorientowane na południe albo na zachód. Jednocześnie nie może to być jakaś cienka ścianka działowa, ponieważ ogród wertykalny ma pewną masę, która potrzebuje solidniejszego oparcia.
Konstrukcja ogrodu wertykalnego
Jak zbudować ogród wertykalny? Oczywiście niezbędna jest odpowiednia konstrukcja, nie da się posadzić roślin ot tak, bezpośrednio na ścianie.
Konstrukcja na ogród wertykalny powinna być dobierana do rodzaju umieszczanych na niej roślin, ale zawsze musi to być konstrukcja wytrzymała. Najpopularniejsze są mocowane do ściany wytrzymałe kratownice stalowe, a miejscami do nasadzania roślin są wykonane z tworzywa sztucznego specjalne moduły, kieszonki, tzw. torby albo skrzynki. Tutaj można wybierać, natomiast niezmienne jest posadzenie roślin wcześniej, nawet kilka tygodni przed ulokowaniem w ogrodzie, ponieważ te muszą się solidnie ukorzenić. W ogrodzie wertykalnym rośliny wprawdzie nie rosną poziomo, ale pod pewnym skosem.
Trzeba pamiętać również o założeniu izolacji pomiędzy ścianą a kratownicą, a także o zamontowaniu systemu samo nawadniającego. W tym wypadku niewielki ogród w formie, kształcie i wymiarach większego akwarium można zbudować samodzielnie, ale ogród wertykalny zajmujący całą ścianę powinien być już zakładany przez specjalistyczną firmę.
Ogród wertykalny – rośliny
Pionowy ogród ma za zadanie przyozdobić nam pięknie ścianę lub jej część, np. w formie żywego obrazu i trzeba w związku z tym starannie dobrać do niego rośliny.
Muszą być rośliny stosunkowo łatwe w utrzymaniu i nierosnące do dużych rozmiarów. W ogrodzie wertykalnym nie przewiduje się dużych powierzchni dla pojedynczych roślin, także pod względem ich rozrostu i będzie w nim dochodzić do walki o dostęp do słońca.
Na ogrody wertykalne rośliny muszą być dobrane spośród tylko niektórych gatunków, koniecznie zimozielonych. Są to m.in. bluszcze, zielistki i skrzydłokwiaty, czy rośliny z rodzaju maranta lub kalatea. Ponadto, ze względu na rodzaj i zorientowanie podłoża dobrze w ogrodzie wertykalnym będą się czuły wszelakie mchy, które dodatkowo nie potrzebują dużo wody ani praktycznie pielęgnacji.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że ogród wertykalny to nie tylko uroda i aranżacja. Zielona ściana wpływa kojąco na ludzkie zmysły, a ponadto duża ilość roślin w pomieszczeniu wpływa na podnoszenie w nim jakości powietrza oraz utrzymuje w pożądaną wilgotność.
Sztuczny ogród wertykalny – zielona ściana w ogrodzie
Sztuczny ogród wertykalny w postaci foto osłony to najtańsza opcja aby pięknie zaaranżować swój kącik. Dodatkowo zieloną ścianę można wykonać na dowolny wymiar. Twoja zielona ściana jest od razu gotowa do montażu, nie musisz czekać aż urośnie no i nie trzeba jej podlewać.
-
OGRÓD PIONOWY41 zł
-
KOLOROWE LIŚCIE41 zł
-
Bluszcz41 zł