PELARGONIE – Kwiaty polskich balkonów

Wiele osób marzy, by ich balkon był pełen kwiatów, ale uważa, że nie ma do tego czasu i ręki. Nawet jeśli tego czasu mamy naprawdę niewiele i nie jesteśmy kwiatowymi znawcami, to będzie to tylko… wymówka. Będzie to wymówka, gdy poznamy pewne kwiaty balkonowe – pelargonie.

Pelargonie to kwiaty wyjątkowo wytrzymałe

Co jest w nich takiego wyjątkowego? To, że będą doskonale czuły się na naszym balkonie. Tę pewność daje nam to, że kwiaty te nie mają dużych wymagań. Być może ktoś stwierdziłby nawet, że nie mają ich wcale, ale zawsze jest oczywiście pewna granica. Pelargonie to kwiaty balkonowe, które bardzo dobrze czują się wystawione na pełne słońce, ale także w miejscach, w których promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio. Stwierdzenie, że będą się doskonale czuły, oznacza, że będą w różnych warunkach ładnie kwitły.

Niestraszna im kilkudniowa susza i deszcz

Każde kwiaty balkonowe (i nie tylko balkonowe), chociażby najbardziej wytrzymałe, muszą mieć jednak zapewnione minimum opieki, jakim jest podlewanie – to oczywiste. Mniej oczywiste może wydać się to, że pelargonie potrafią wytrzymać niepodlewane przez kilka dni na pełnym słońcu lub w sytuacji odwrotnej, czyli kiedy zostaną podlane przez obfite opady deszczu. Nie są to też rośliny bardzo podatne na podmuchy wiatru. Jeśli więc czasami zdarzy nam się o nich zapomnieć lub będziemy musieli wyjechać na kilka dni, to nic im się nie stanie.

Odrobina wsparcia, czyli nawożenie

Nie możemy oczywiście nadużywać ich wytrzymałości, a po takich okresach, a także na co dzień, warto stosować odżywki do kwiatów kwitnących, co zapewni im jeszcze ładniejszy wygląd – większą ilość pąków, a także przedłuży ich kwitnienie w okresie jesiennym. Nawożenie nie będzie zajęciem zbyt absorbującym. Już przy sadzeniu roślin możemy użyć gotowych mieszanek, czyli ziemi zawierającej nawóz do kwiatów, a w okresie wzrostu nawozić rośliny poprzez odżywki w płynie dodawane do wody (według zaleceń producenta – niekoniecznie dosłownie na co dzień). Jednym z wymagań, jakie mają pelargonie, jest też to, że nie powinno sadzić się ich w zbyt wysokich pojemnikach, lecz to możemy akurat uznać za plus – potrzebujemy mniej miejsca i mniej ziemi.

Teraz jedyną wymówką może być już tylko lenistwo, ale w końcu przecież chcemy mieć ten piękny balkon i możemy go mieć.

Sposób na piękny balkon bez podlewania i nawożenia

Masz mało miejsca i czasu na zajmowanie się kwiatami? Twój balkon upiększą osłony balkonowe z imitacją pelargonii i innych kwiatów.