RELAKS I DOBRE SAMOPOCZUCIE – Praca w ogrodzie

W ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia, nawet w tym, który został zaprojektowany jako łatwy w utrzymaniu. Trzeba kosić trawę, obcinać przekwitłe kwiatostany, usuwać suche liście, pielić i podlewać. Od czasu do czasu potrzebne są też poważniejsze prace, jak przycinanie gałęzi czy nawożenie roślin.

Relaks i dobre sampoczucie


Jakie korzyści daje praca w ogrodzie


Wszelkie prace zajmują czas. Jest to jednak czas bardzo dobrze wykorzystany. Dbając o ogród, przy okazji zyskujemy lepsze samopoczucie. Jak radzić sobie ze stresem? Spróbuj pracy w ogrodzie, która pozwoli się odprężyć i odstresować. Mając zły humor i pełne złości myśli, to po pewnym czasie zyska się uczucie spokoju. Praca przy pieleniu, koszenie trawy i podobne zajęcia to bardzo skuteczny sposób na relaks, rozjaśnienie umysłu i pojawienie się przyjemniejszych myśli w głowie.

Dobre samopoczucie

Można jednak zyskać więcej niż chwilową poprawę nastroju. Regularnie spędzając w ten sposób czas, można zyskać coś bardzo cennego, a mianowicie… dobre samopoczucie, które może stać się zwyczajnym, typowym stanem psychicznym. Jako typowy stan psychiki rzadko kiedy jest czymś, co jest dane z natury. Z reguły trzeba popracować trochę nad tym, by to uzyskać. Regularne i częste spędzanie czasu na pracach ogrodowych wzmacnia psychicznie. Stabilna, pogodna psychika to jest coś, o co warto się zatroszczyć. Zyskuje się większą odporność na stres, więc nie traci się spokoju z byle powodu. Zyskuje się też bardziej pozytywne nastawienie. Ogólnie samopoczucie ma się znacznie lepsze.

Pielenie ogrodu
Pielenie i usuwanie chwastów

Stan flow czyli poczucie uskrzydlenia


Pielęgnacja roślinności czy sprzątanie ogrodu są to zwykle spokojne zajęcia. Wymagają skupienia uwagi. Potrafią wciągnąć do tego stopnia, że zapomina się o różnych codziennych trudnościach, smutkach, rzeczach do zrobienia. Zapominając o wszystkim innym i koncentrując się na aktualnym zajęciu, wchodzi się w stan przepływu. Wejście w stan flow to poczucie uskrzydlenia, to uczucie szczęścia. Im częściej jest się w takim stanie, tym korzystniej dla psychiki. Przyzwyczaja się ona do tego, by czuć się dobrze.

Zastanawiając się, skąd tak dobre oddziaływanie, nie można zapominać, że praca w ogrodzie jest bardzo przyjemna. Jest tak odbierana przez większość ludzi. Także i dlatego jest to doskonały sposób na relaks, ponieważ z reguły, co jest przyjemne, to doskonale potrafi zrelaksować. O ile tylko jest to czynność spokojna. Nawet więc, jak ktoś nie wejdzie w ten stan przepływu, to i tak zacznie się czuć lepiej.

Osłona na płot

Dobroczynne działanie pracy na świeżym powietrzu

W tym, że jest to zajęcie na świeżym powietrzu, tkwi kolejny zestaw czynników działających pozytywnie. Sam pobyt na świeżym powietrzu zapewnia dobre samopoczucie, to efekt dotlenienia organizmu. Jest jeszcze pozytywny wpływ słońca. Nawet w pochmurny dzień warto wyjść na zewnątrz. Światła zawsze jest więcej w ogrodzie niż w pomieszczeniach. Im dłuższy czas pobędzie się na świeżym powietrzu, tym dłużej będzie się pod dobroczynnym wpływem promieni słonecznych. Taka niemęcząca i spokojna praca fizyczna na świeżym powietrzu wzmacnia organizm. Im lepsza kondycja i lepiej pracuje organizm, tym i psychika staje się mocniejsza.

Wiele mówi się o korzyściach dla zdrowia z takich zajęć. Może to skłoni do częstszego zajmowania się swoim ogrodem i do tego, by więcej serca i pracy włożyć w swój własny skrawek zieleni.