Skalniak w doniczce – Efektowna dekoracja na balkon lub taras

Marzysz o skalniaku, ale mieszkasz w bloku i nie masz ogródka? Nie martw się! Mały ogródek skalany możesz założyć również na domowym balkonie lub tarasie w doniczce. Mini skalniak to bardzo oryginalna dekoracja, która przywołuje miłe wspomnienia z wakacji w górach wśród skał i dzikich górskich roślin. Spoglądając na nią podczas wypoczynku po pracy na balkonie, poczujemy się zrelaksowani i odprężeni.

Rośliny typowe dla ogródków skalnych są w większości łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań, co wynika z tego, że w naturze rosną w dosyć surowych warunkach. Najlepiej rosną na stanowiskach bardzo słonecznych, są bardzo odporne i dobrze znoszą czasowy niedobór wody. Ogródek skalny daje wiele możliwości aranżacji, dzięki czemu z łatwością dopasujemy jego charakter do wystroju naszego balkonu. Dowiedz się, jak założyć skalniak w doniczce.

Zobacz też – Całoroczna foto osłona Skalniak oraz Zieleń w donicy:

Co powinno się znaleźć w skalniaku?

Ogródek skalny to kompozycja naśladująca krajobraz górski. Znajdują się w niej kamienie i żwir oraz odporne na susze typowo górskie gatunki roślin ozdobnych.

Balkonowy skalniak możemy założyć w doniczce lub skrzynce. Koniecznie powinna ona być wykonana z naturalnych materiałów – sprawdzą się donice lub skrzynki:

  • kamionkowe,
  • gliniane,
  • ceramiczne,
  • z terakoty,
  • betonowe,
  • drewniane.

Do wyboru mamy doniczki i skrzynki różnej wielkości i w różnej stylistyce. Wybierając pojemnik na mini skalniak, pamiętajmy, aby kupić doniczkę, a nie osłonkę. Doniczki mają w dnie specjalne otwory odpływowe, co umożliwia odpływ nadmiaru wody z podłoża. Osłonki, choć bardzo ładne i także często wykonane z naturalnych materiałów, nie nadają się zupełnie do założenia w nich skalniaka. Nie mają one otworów odpływowych, co będzie skutkowało zalaniem roślin na przykład po deszczu, ponieważ nadmiar wody nie będzie mógł swobodnie odpłynąć z doniczki. Może to prowadzić do gnicia korzeni i zamierania roślin w naszym skalniaku.

Skalniak w donicy

Zakładamy skalniak w doniczce.

Niewielki ogródek skalny w donicy lub skrzyni to bardzo atrakcyjna i oryginalna ozdoba na balkon albo taras. Do założenia skalniaka oprócz odpowiednio dobranej doniczki, będą nam potrzebne:

  • drenaż
  • ziemia
  • średnie i małe kamienie
  • żwir
  • jeden większy ozdobny kamień
  • jeden dekoracyjny element drewniany na przykład korzeń lub fantazyjnie wygięta gałąź
  • sukulenty – najbardziej popularne i łatwe w pielęgnacji rośliny do skalniaków
  • rośliny górskie do skalniaków np. rozchodnik, rojnik, skalnica, szarotka alpejska, goryczka Gentianum, kuklik Geum.
  • opcjonalnie szyszki oraz mech.

Mini skalniak założymy w trzech prostych krokach:

Krok 1 – Przygotowanie doniczki i podłoża.

Zakupioną doniczkę lub skrzynkę należy dokładnie umyć ciepłą wodą. Na jej dno wysypujemy grubą warstwę drenażu (około 10 cm) w postaci keramzytu, żwiru lub pumeksu ogrodniczego. Następnie na niego wsypujemy podłoże. Najlepiej poszukać w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym specjalnego podłoża do ogródków skalnych.

Krok 2 – Dekoracja mini skalniaka.

Choć niewielkie elementy dekoracyjne jak szyszki, mech oraz żwirek umieszczamy w donicy na końcu, to główne dekoracje w postaci dużych kamieni, kawałków skał, czy gałęzi najlepiej umiejscowić w donicy bądź skrzynce jeszcze przed posadzeniem roślin.

Krok 3 – Sadzenie roślin w ogródku skalnym.

Wybrane przez siebie rośliny ostrożnie sadzimy w pojemniku, uważając przy tym, by nie uszkodzić ich korzeni. To, w jakiej konfiguracji i w jakiej ilości posadzimy rośliny, zależy wyłącznie od naszego gustu oraz wielkości pojemnika, jakim dysponujemy. Uważajmy, aby nie przeładować doniczki roślinami, pamiętajmy, że z czasem one znacznie się rozrosną, dlatego trzeba zostawić pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami wystarczającą ilość miejsca.

Mini ogródek skalny w donicy na co dzień nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Choć rośliny górskie są odporne na czasowy niedobór wody, to jednak w czasie upalnego lata należy pamiętać o regularnym umiarkowanym podlewaniu skalniaka.


Niestety, jeśli zostawimy nasz mały skalniak na balkonie na okres jesienno-zimowy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że rośliny przemarzną i w przyszłym roku będziemy musieli posadzić nowe. Choć wiele gatunków roślin typowo górskich jest dosyć odpornych na niskie temperatury, to jednak w niewielkim pojemniku podłoże wychładza się znacznie szybciej i mocniej niż w warunkach naturalnych w gruncie. Jeśli więc chcemy, aby nasz ogródek skalny przetrwał do następnego sezonu, to przenieśmy go jesienią do domu. Idealne będzie jasne pomieszczenie o temperaturze około 10 stopni. Może to być na przykład klatka schodowa.