TECHNORATTAN CZY RATTAN NA BALKON

Technorattan to materiał na miarę dwudziestego pierwszego wieku, doskonała imitacja rattanu. Uchodzi za ulepszoną wersję rattanu, czyli materiału, z którego swego czasu bardzo często wykonywano meble ogrodowe. Dziś te same komplety i zestawy mebli częściej tworzy się właśnie z technorattanu. Ten materiał swoją popularność zawdzięcza własnej jakości. On praktycznie nie ma wad. A przekona się o tym każdy, kto sam postanowi go wypróbować i uzupełni osłoną swój płot, taras bądź balkon. Technorattan na metry oraz na dowolny wymiar jest dostępny w sklepie internetowym.

Technorattan w odróżnieniu od rattanu nie jest materiałem naturalnym, a tworzywem sztucznym. Z tego powodu bywa też nazywany eko-rattanem albo syntetycznym bądź sztucznym rattanem. Tworzy się go ze specjalnych włókien poliuretanowych, które w procesie produkcji są wzmacniane dodatkowymi warstwami podwyższającymi ich jakość. Niesamowite jest to, że na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić technorattanu od klasycznego rattanu. Pod względem wizualnym maty i meble ogrodowe wykonane z tych dwóch materiałów są dosłownie identyczne. Pierwsze różnice dostrzega się zwykle dopiero w momencie samej eksploatacji. To właśnie w trakcie użytkowania zestawu człowiek sam może się przekonać, dlaczego dziś technorattan na dobre wyparł już naturalny rattan z rynku.

Wiele osób ucieszy również fakt, że wraz ze wzrastającą popularnością mebli i mat z technorattanu obniżeniu uległa ich cena. Dziś te meble ogrodowe oraz maty nie są już aż tak drogie jak kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób może więc sobie na nie spokojnie pozwolić. A jeśli ktoś mimo wszystko wolałby zapłacić za nie nieco mniej, powinien ich poszukać na promocjach – największe organizowane są pod koniec lata.

Czym się różnią technorattan. rattan, wiklina
TECHNORATTAN / RATTAN / WIKLINA

Rattan to dobra alternatywa dla wikliny. Czym różni się?

Nowoczesną alternatywą dla klasycznej wikliny (młode pędy wierzby) jest rattan (pozyskiwany z różnych gatunków palm). Nie jest on aż tak nowoczesny i nowatorski jak technorattan, ale ma inne zalety, a jedną z nich jest to, iż znajduje się on w grupie naturalnych materiałów. To sama natura. Rattan nie jest wyrobem sztucznym, dlatego też sam w sobie potrafi prezentować się tak pięknie, że nie trzeba go w żaden sposób ulepszać czy poprawiać.

Meble rattanowe idealnie odnajdują się właśnie w ogrodach. Z rattanu w tym momencie tworzy się także stoły, parawany, doniczki czy krzesła wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych, ale jednak najbardziej reprezentatywne stają się w momencie, gdy zostają otoczone roślinną zielenią. Dzięki nim ogród zyskuje oryginalny i urokliwy wygląd. Meble rattanowe wprowadzają do niego nieco tropikalny klimat i stają się jego niepowtarzalną ozdobą. Kojarzą się z dawnymi przyjemnymi czasami, dlatego też wylegując się na nich, można naprawdę porządnie wypocząć. Spodobają się i miłośnikom klasyki, i fanom nowatorskości. Ich wygląd jest po prostu uniwersalny i wpisuje się w zróżnicowane klimaty. Dzięki temu meble do ogrodu wykonane z rattanu mogą być wykorzystane na tysiąc różnych sposobów.

Jak czyścić meble i osłony technorattanowe?

Nawet najlepsze materiały potrzebują regularnego czyszczenia. Choć taki technorattan jest uznawany za materiał zupełnie niewymagający, to jednak od czasu do czasu trzeba go wyczyścić – w przypadku całorocznej maty technorattanowej – na wiosnę celem odświeżenia wyglądu. Meble ogrodowe można wyczyścić zwłaszcza po zakończonym sezonie, kiedy to mają trafić do zamkniętego garażu lub piwnicy.

A jak czyścić technorattan, by mu nie zaszkodzić? Każdy materiał to inne potrzeby i specyfikacje. Technorattanem też należy zająć się w odpowiedni dla niego sposób.

Im delikatniejsze będzie czyszczenie, tym lepiej. Tą zasadę można śmiało zapamiętać i stosować przy każdym materiale. Technorattan nie lubi mocnych i agresywnych detergentów. Źle znosi drażnienie go chemicznymi preparatami.

Aby wyczyścić go delikatnie i go nie uszkodzić, najlepiej zastosować zwykłą wodę z dodatkiem mydła lub naturalnego płynu do naczyń – już taka mikstura powinna poradzić sobie z różnymi plamami. Oczywiście maty oraz meble ogrodowe nie powinny być szorowane na siłę. Nie należy ich myć druciakami czy innymi ostrymi przyrządami. Zamiast tego lepiej sięgnąć po zwykłą gąbkę i nasączyć jej miękką stronę wcześniej przygotowanym płynem, a następnie porządnie oczyścić wszystkie elementy mebli. Na samym końcu wystarczy jeszcze przetrzeć je samą wodą, a potem wytrzeć już do sucha.

W pogodny dzień maty i meble z technorattanu spokojnie mogą wyschnąć samodzielnie. Jeżeli natomiast pogoda nie dopisuje, po zakończonym czyszczeniu można wytrzeć je do sucha ręcznikiem papierowym albo delikatną ściereczką z mikrofibry.