JAK ZASŁONIĆ SIĘ OD SĄSIADÓW

Niewiele jest osób, które mogą stwierdzić, że nigdy nie miały problemów z sąsiadami. Wszyscy żyjemy w mniejszych lub większych społecznościach i musimy liczyć się z sobą nawzajem.


Na problemy z sąsiadami narzekają przede wszystkim mieszkańcy bloków wielorodzinnych, gdzie każdy jest zmuszony przebywać na niewielkiej powierzchni i często spotykać swoich sąsiadów na klatkach schodowych czy osiedlach. Nieco mniej narzekają posiadacze domów jednorodzinnych, ale i tutaj znajdą się powody do konfliktów. Domy jednorodzinne oddalone są od siebie dość znacznie jednak i w takich warunkach mogą powstać pewne problemy.

Pomysł na płot od sąsiada

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce ROD lub własnej działce? Osłona na płot to dobry pomysł na ogrodzenie ogródka. Taka osłona sprawi, że będziesz miał większą prywatność w swoim ogrodzie. Sąsiad już tak łatwo nie zajrzy i nie sprawdzi co porabiasz.

Osłona na płot
Pomysł na ogrodzenie od sąsiada

Sąsiedzi skarżą się na siebie, że jest za głośno podczas koszenia trawy albo, że nasz zły sąsiad pali niedozwolone odpady w swoim piecu. Przeszkadzać może także palenie ogniska czy grillowanie. Często także powodem konfliktu może być nieodpowiednie parkowanie. Sąsiedzi w domach oskarżają siebie nawzajem o naruszanie prywatności, czyli podglądanie albo kopiowanie tych samych zachowań. U sąsiadów na wsi zdarza się także, że na podwórko przedostają się zwierzęta domowe i mogą wyrządzić szkody.

Osłony balkonowe i ogrodzeniowe mogą zapewnić odrobinę prywatności w naszym miejscu zamieszkania.

Sąsiad w bloku

Jeśli zaś chodzi o mieszkanie w blokach to tu powodów do kłótni jest zdecydowanie więcej. Współcześnie budowane bloki nie sprzyjają poczuciu prywatności, bo bardzo dużo w nich słychać przez ściany. Dodatkowo często stawiane są blisko siebie, przez co sąsiedzi zaglądają sobie do okien. Większość konfliktów łączy się ze zbyt głośnym zachowywaniem. Chodzi tutaj nie tylko o głośne imprezy towarzyskie, ale także o remonty, używanie sprzętu AGD, kłótnie, zbyt głośne pożycie małżeńskie czy chodzenie w nocy po klatce schodowej. Powodem kłótni są także zachowania na balkonach, bo tutaj rozmowy i śmiechy słychać wyraźnie. Wiele osób wyrzuca śmieci, pety przez balkon, trzepie chodniki, nieuważnie podlewa rośliny czy próbuje grillować. Powodem do kłótni bywa także zastawianie klatek, korytarzy i piwnic przez wózki, rowery, meble. Wreszcie sąsiedzi kłócą się o zbyt małą liczbę miejsc parkingowych, zastawiają swoje auta. Na osiedlach wiele jest także przewinień o charakterze naruszania prywatności. Nie brakuje osób wiecznie obserwujących innych przez okna czy grupek sąsiedzkich, które zajmują się głównie plotkowaniem.

Uciążliwy sąsiad


Większość sąsiedzkich konfliktów po krótkim czasie przemija samoczynnie, ewentualnie kończy się zaniechaniem kłaniania się sobie. Są jednak i dużo bardziej agresywne sytuacje, gdzie sąsiedzkie kłótnie słychać na innych piętrach. Uciążliwy sąsiad z góry może czasami nieźle uprzykrzyć życie. Nie brakuje też osób, które swoje spory próbują załatwiać poprzez anonimy wrzucane do skrzynki. W sytuacjach naprawdę trudnych zwykle włącza się policja albo administracja osiedla.