TOP 7 najpiękniejszych kwiatów balkonowych

Balkony w blokach to namiastki domowych ogrodów, których znaczenie doceniliśmy szczególnie w okresie, gdy ze względów bezpieczeństwa pozostawaliśmy w domach. Balkon, choćby najmniejszy, pozwalał na kontakt z naturą, zaczerpnięcie powietrza i stawał się przestrzenią naszego relaksu. Zadbajmy, aby rozkwitał przez cały sezon, zwłaszcza że przy odpowiednim doborze roślin to nic trudnego.

1. Surfinia, kwiat dla systematycznych

Najpiękniejsze kwiaty balkonowe

Petunia kaskadowa, bo tak brzmi jej inna nazwa to jedna z okazalszych roślin, która nadaje się idealnie do uprawy na balkonie. Białe, cyklamenowe, fioletowe, czerwone kwiaty spadają swobodnie ze skrzynek i wyjątkowo pachną. Idealnie sprawdzą się na słonecznym balkonie, który nie jest narażony na regularne wiatry. Niestety petunie mają wyjątkowo kruche gałązki, które łatwo się łamią. To kwiaty dla systematycznych, bo wymagają częstego nawożenia, a przede wszystkim regularnego podlewania. W upalne miesiące muszą być zasilane wodą nawet dwa razy w ciągu doby.

2. Pelargonie, dla roztargnionych

Top kwiaty na balkon

To kwiaty niezwykle popularne w Niemczech czy Szwajcarii, gdzie praktycznie nie zobaczymy balkonu, który nie mieni się czerwienią i purpurą tych roślin. Kruche pędy pelargonii, nawet gdy kwitną mniej obficie, cieszą soczystą zielenią liści. Stosunkowo dobrze znoszą przesuszenie i roztargnienie właścicieli, a dodatkowo pięknie się rozwijają nawet na zacienionych balkonach.


3. Lobelie, dla artystów tworzących kwietne kompozycje

Lobelia

Lobelia to jednoroczna roślina o drobnych niebieskich, białych i różowych kwiatkach oraz delikatnym i subtelnym pokroju liści. Już jej inna nazwa, bo lepiej znana jest jako stroiczka, daje informacje o najlepszym zastosowaniu rośliny, która sprawdzi się jako samodzielna dekoracja, ale też doskonale podkreśli urodę innych roślin. Jej pielęgnacja jest stosunkowo prosta, bo nie wymaga nawożenia ani nadmiernego podlewania. Wręcz przeciwnie, nadmiar wilgoci jej szkodzi, dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni drenaż doniczek.


4. Fuksje, dla oszczędnych tradycjonalistów

Fuksja

Przez wiele lat fuksja była nieco zapomnianym kwiatkiem. To błąd, bo jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną, a ilość odmian: od pnących, po wzniesione wprost przyprawia o zawrót głowy. Najstarsze gatunki miały kwiaty w kolorze mocnego cyklamenu, dlatego na wsiach nazywano je ułankami, od koloru munduru. Fuksja potrzebuje żyznego podłoża, regularnego nawożenia i rozproszonego światła. Tak pielęgnowana będzie kwitła przez cały sezon, aby w październiku zacząć zasypiać na zimę. To czas, gdy kwiaty warto wnieść do domu, przyciąć i przechowywać z niższej temperaturze. Wczesną wiosną wystarczy roślinę nieco rozgrzać w cieplejszym pomieszczeniu i ponownie wystawić na balkon.

5. Hortensje, dla wielbicieli stylu wykwintnego

Hortensja

W ogrodzie hortensja potrafi mieć nawet półtora metra i zwieńczenie z przepięknych, kwietnych kul, różowych, niebieskich i białych. To kolorystyka, która nie do końca zależy od natury, a raczej od naszej troski o podłoże: w ziemi zasadowej kwiaty są różowe, w kwaśniej niebieskie. To z tego powodu właściciele balkonów mają niewątpliwą przewagę nad ogrodnikami. Zadbanie o odpowiedni odczyn gleby w pojedynczej donicy jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż w przypadku całej rabaty.


6. Pnącza, dla właścicieli północnych balkonów

Pnącze na balkon

Ci z nas, których balkon położony jest od strony północnej, zwykle czują się nieco poszkodowani. Faktycznie większość roślin kwitnących woli nieco więcej słońca, ale nie znaczy to, że takiego balkonu nie da się zapełnić zielenią. Doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie kartki, po której piąć się będą bluszcze, szczególnie ten pospolity, o mocnych ciemnozielonych liściach. Jeśli dodatkowo wypełnimy skrzynki kwitnących na niebiesko barwinkiem, nasz balkon zachwyci każdego przechodnia.


7. Iglaki, dla wyznających dewizę, raz a dobrze

Iglaki na balkon

Jeśli nie mamy zapału, aby rokrocznie zmieniać swój balkon, postawmy na miniaturowe iglaki. Raz zasadzone będą nas cieszyć przez wiele sezonów, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie donice, nieco gliniaste podłoże i regularne przycinanie.

W naszym sklepie kupisz imitacje najpiękniejszych kwiatów na balkon w formie foto-osłon na balustradę.