BEZPIECZNY BALKON DLA DZIECKA

Jeżeli jesteś rodzicem, to z pewnością przy kwestii urządzania swojego mieszkania oraz balkonu, przede wszystkim na uwadze masz bezpieczeństwo Twojego dziecka. Eliminacja wszelkich niebezpiecznych elementów oraz innych zagrożeń to Twój priorytet. O czym więc warto pamiętać, jeśli chodzi o aranżację balkonu?

Bezpieczny balkon dla dziecka

Odpowiednie balustrady

Balkon to miejsce znajdujące się zawsze na pewnej wysokości, czasem mniejszej, czasem większej. Ale bez względu na to, na którym piętrze mieszkamy, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć balustrady, poprzez montaż osłon balkonowych. Najlepszym wyjściem jest je całkowicie zabudować, tak aby nie istniała żadna szczelina. Szczególnie należy zlikwidować te pomiędzy balustradą, a podłogą. Jeśli natomiast posiadasz balustrady ażurowe, zadbaj o to, by odległość pomiędzy słupkami była naprawdę niewielka. W przeciwnym razie dziecko może próbować przecisnąć pomiędzy nimi głowę. Oprócz eliminacji szczelin, pamiętajmy także o odpowiedniej wysokości, by dziecko nie miało możliwości przejścia przez balustradę ani wyrzucenia poza nią zabawek.

Bezpieczne podłoże na balkon

Bardzo ważne jest także podłoże. Zamiast kafelek, wybierajmy do naszej aranżacji balkonu antypoślizgowe wykładziny lub sztuczną trawę. Dzięki nim zabezpieczymy dziecko przed upadkiem, na który było by bardziej narażone w przypadku kafelek, zwłaszcza po deszczu. Antypoślizgowe podłoże eliminuje ten problem. Jest nie tylko o wiele bardziej bezpieczne, ale także przyjemne w dotyku i bardziej wytrzymałe.

Ochrona przed słońcem

Warto pamiętać również o ochronie dziecka przed słońcem. Do tego może nam posłużyć nawet najprostszy sposób w postaci zawieszonego koca. Ale jeżeli wolimy bardziej solidne i długotrwałe rozwiązania, możemy zamontować maty osłonowe na bokach naszego balkonu. Zawsze zapewnią cień i nie trzeba będzie się martwić o każdorazowe wieszanie koca.

Uważaj na trujące rośliny

Chcesz urozmaicić aranżację balkonu poprzez umieszczenie na nim różnorodnych roślin? Sprawdź najpierw, które mogą być niebezpieczne i trujące, aby uniknąć przykrych sytuacji. Dzieci to przecież ciekawskie istoty i jeśli tylko będą miały okazję to mogą sięgnąć za listy lub kwiaty. Z pewnością nie powinniśmy decydować się na oleander. Jest to jedna z najbardziej trujących roślin – jego spożycie powoduje poważne zaburzenia pracy serca. Poza tym, kiedyś wytwarzano z niego trutkę na szczury. Kolejne niebezpieczne rośliny to krotony, wilczomlecze, fikusy, anturium, filodendron, monstera. Szczególnie groźne są ich soki, które wywołują najróżniejsze dolegliwości od pieczenia, zaczerwienienia, pokrzywki, aż po zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, zapalenie spojówek i inne. Uważajmy również na kulki psianki koralowej, których zjedzenie wywołuje ból brzucha, wymioty, biegunkę. Wbrew pozorom, lista trujących roślin jest naprawdę długa, dlatego przed zakupem warto najpierw sprawdzić informację w Internecie bądź u zaufanego sprzedawcy. Pełne bezpieczeństwo zapewni imitacja zieleni poprzez nadruk wybranej rośliny lub kwiatów na osłonie ochronnej.

Osłona w kwiaty

Podsumowanie

Mając na uwadze powyższe kwestie z pewnością uda Ci się urządzić balkon tak, aby nie stwarzał jakiegokolwiek zagrożenia dla Twojego dziecka. Jednak aby zmaksymalizować bezpieczeństwo, najważniejsza jest obecność osoby dorosłej, która będzie stale obserwować zachowanie malucha i tym sposobem chronić go od wszelkich zagrożeń.